Koncom septembra rozhodovalo dokopy 79 študentov
V piatok 5. októbra sa v rámci programu 15. ročníka Žilinského literárneho festivalu uskutočnilo v Novej synagóge v Žiline vyhodnotenie pilotného ročníka Čitateľskej ceny vydavateľstva Absynt.
Tá vznikla ako iniciatíva Gymnázia bilingválneho, T. Ružičku v Žiline a vydavateľstva Absynt, ktoré sa zameriava najmä na vydávanie kvalitnej reportážnej literatúry. Popri študentoch z GBZA sme sa do súťaže zapojili aj my – konkrétne ôsmi študenti tretieho a štvrtého ročníka – a tiež naši rovesníci z Gymnázia Veľká Okružná, Gymnázia sv. Františka z Assisi a Gymnázia Varšavská. Cieľom súťaže bolo rozšíriť medzi študentov reportážnu literatúru ako žáner, s ktorým sa na hodinách literatúry ani v povinnom čítaní nestretnú.
Od konca júna do polovice septembra študenti postupne prečítali osem kníh z edície Prekliati reportéri vydavateľstva Absynt. Tituly boli náročným čítaním napríklad o vojne v Bosne a Hercegovine, o iránskej revolúcii v roku 1978, o príbehu znásilnenia alebo o putovaní po Kolymskej ceste.
Koncom septembra rozhodovalo dokopy 79 študentov v hlasovaní o tom, ktorá kniha je podľa nich najlepšia. Celkové výsledky boli zverejnené na spomínanom vyhodnotení 5. októbra.
Medzi študentmi bodovali najmä dve knihy. Na prvom mieste sa umiestnila kniha americkej novinárky Joanny Connors Nájdem si ťa, ktorá rozpráva príbeh o znásilnení z polovice 60. rokov minulého storočia, avšak poukazuje aj na dlhotrvajúcu a stále nevyriešenú sociálnu situáciu marginalizovaných skupín obyvateľstva v USA. Na druhom mieste skončila kniha Akoby si kameň jedla poľského reportéra Wojciecha Tochmana, ktorá ponúka ucelený obraz o situácii a problémoch obyvateľov vojnou zničenej Bosny a Hercegoviny.
V druhom kole – rétorickej súťaži – postupne pred porotou predniesli svoje prejavy o vybraných knihách zástupcovia jednotlivých gymnázií. Z Gymzy sa s prejavom o knihe Akoby si kameň jedla na druhej priečke umiestnil Ján Barčiak z III.A. Všetci rečníci získali hodnotné ceny v podobe kníh z vydavateľstva Absynt.
Na záver popoludnia v Novej synagóge besedoval so študentmi Andrej Bán, novinár, dlhoročný zahraničný aj domáci reportér a autor jednej zo súťažných kníh Slon na Zemplíne. Rozprával o svojej knihe, o projekte verejných diskusií Zabudnuté Slovensko, ale aj o tom, ako vznikajú príbehy hodné reportáže a ako ich hľadá. Na záver odpovedal aj na otázky študentov.
Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa pilotného ročníka tejto súťaže, ktorá má ambíciu pokračovať v januári budúceho roka. Ďakujeme hlavnému koordinátorovi Martinovi Benikovskému a tiež našej školskej koordinátorke Lenke Štalmachovej.
Ján Barčiak, Gymnázium Hlinská
Andrej Bán a čitateľská cena vydavateľstva Absynt
Piatok 5.10.2018 sa študenti žilinských gymnázií zúčastnili čitateľskej ceny Absynt a besedy s Andrejom Bánom.
Dozvedeli sa, ako vznikol názov vydavateľstva Absynt aj o jeho ťažkých začiatkoch. Čitateľská cena Absynt prebiehala následovne: v prvom kole mal za úlohu každý zapojený žiak prečítať 8 kníh domácich i zahraničných literárnych reportáží a zahlasovať za jednu z nich. Kniha s najväčším počtom hlasov sa stala favoritom a škola vybrala jedného rečníka, ktorý by túto knihu v druhom kole obhájil ako najlepšiu.
Gymnazisti si vypočuli zaujímavé aj menej zaujímavé rečnícke prejavy, rôzne názory, pohľady, pocity i dojmy.
Trojčlenná porota vybrala najlepšieho rečníka. Víťazka bola zástupkyňou Bilingválneho gymnázia Tomáša Ružičku a obhajovala knihu od Joanny Connors – Nájdem si ťa. Viditeľne prežívala každé slovo, ktoré vyšlo z jej úst. Dokonale vystihla knihu, autorku a emócie, ktoré kniha v čitateľovi vyvolávala.
Čerešničkou na torte bola beseda so slovenským reportérom a fotografom Denníka N – Andrejom Bánom. Andrej Bán je známy aj vďaka knihe Slon na Zemplíne, kde opisuje slovenskú politiku, život na východe, nespravodlivý vzťah medzi bohatými a chudobnými, hranice dedín a spomenie i vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Vďaka priestorom a pracovníkom Novej synagógy získali mladí väčší rozhľad týkajúci sa nielen čitateľskej, ale aj medzinárodnej sféry.
Ďakujeme.
Barbora Fučíková, Gymnázium Veľká okružná
Čitateľská cena Absynt
Keď vydavateľstvo Absynt usporiadalo súťaž v interpretácii reportážnych kníh, nedalo mi nezamýšľať sa, čo má tento ich krok znamenať. Veď koľkí mladí študenti sa už len vo svojom voľnom čase zaujímajú o reportážnu literatúru? A koľkí z nich ju aj čítajú? Veď je známe, že knihy sa u Slovákov netešia veľkej čítanosti a nieto ešte kúpe.
A predsa sa na javisku objavujú húževnatí gymnazisti a presviedčajú publikum, že práve tá kniha, ktorú oni prečítali ich zaujala najviac. Niečo v ich prejave sa ma snaží intenzívne prinútiť porozumieť, prečo práve príbeh tohto reportéra v nich zanechal takú obrovskú stopu. Je to preto, lebo sám zozbieral všetky fakty? Alebo preto, lebo si nič nevymýšľal? Neprikrášľoval? Ani neuberal?
Andrej Bán, autor jednej zo súťažných kníh, vyslovil veľmi zaujímavú myšlienku: „Človeka nikdy nemožno ľudsky ponižovať.“ Nájsť si čas na komunikáciu s ľuďmi a vypočuť ich je základ pre to, aby sme objavili ich hodnotu. Víťazka Čitateľskej ceny Absynt Dorota Kresáňová túto úvahu potvrdzuje: „Aj keď bol násilník nepochybne beštiou, čím viac som sa dozvedala o podmienkach v akých vyrastal, tým viac som s ním začínala súcitiť.“
Pozerám na energicky hlásiace sa ruky do ďalšieho ročníka a zrazu chápem, že sú to práve hĺbka a hodnovernosť, ktoré robia tento žáner taký príťažlivý.
Timea Funtíková, Gymnázium sv. Františka z Assisi